Індія: Команди компаній Daikin та Gree були названі переможцями Global Cooling Prize, міжнародного конкурсу інновацій з розробки суперефективного та сприятливого для клімату побутового рішення для охолодження приміщення.
Ініціатива на $3 млн., що була запущена у 2018 році за підтримки британського підприємця сера Річарда Бренсона, була спрямована на пошук побутової технології охолодження, яка б чинила щонайменше в п’ять разів менший негативний вплив на клімат, ніж стандартний побутовий кондиціонер, при вартості зі встановленням не більше ніж вдвічі вищою за базовий кондиціонер з масштабами виробництва 100000 блоків на рік.
Незважаючи на конкуренцію інших технологій серед восьми фіналістів, перемогли саме розробки Daikin та Gree, що базуються на традиційній парокомпресійній технології.
Компанія Daikin з партнером Nikken Sekkei, одним з японських лідерів в галузі архітектури та проектування, запропонувала систему для забезпечення стабільної температури та вологості у приміщенні, що використовує два спеціально налаштовані блоки на холодоагенті з низьким GWP R1234ze(E). Система також вимірює зовнішню температуру та автоматично розпилює воду при високій зовнішній температурі, щоб знизити температуру повітря, яке зовнішній блок забирає з вулиці.
Китайський виробник Gree Electric Appliances спільно з Університетом Цинхуа, запропонував гібридне рішення, що використовує парокомпресійне охолодження, пряме випарне охолодження та вентиляцію, та автоматично переключає режими або працює паралельно в трьох режимах залежно від погодних умов. Дане рішення використовує компресор нової конструкції, що працює на холодоагенті з низьким GWP R152a, та покращені випарник з конденсатором для більш ефективного охолодження та осушення повітря. В зовнішньому блоці також використовується невелика вбудована сонячна панель.
Продуктивність усіх прототипів порівнювалась з базовим блоком – міні-спліт кондиціонер на холодоагенті R22 з фіксованою швидкістю та показником ISEER 3.5W/W. Базовий блок представляє собою найчастіше продаваний на індійському ринку кондиціонер у 2017 році.
Вітаючи переможців Том Стейєр (Tom Steyer), засновник NexGen America, сказав: “Ці технологічні прориви разом з амбіційними зобов’язаннями в рамках програми Race to Zero демонструють неймовірний прогрес, якого можна досягти, коли мобілізуються новатори, визначаються правильні стимули, а міжгалузеві ключові гравці працюють разом”.
“Можливість трансформації ринку для сектору систем охолодження тепер є реальністю, яка може допомогти у боротьбі з потеплінням на нашій планеті”, – зауважив сер Річард Бренсон. “Поки ми вітаємо ці неймовірні досягнення, законодавцям час сфокусуватись на політиці та стандартах, які допоможуть нам привести ці технології на ринки”.
Канвалджит Джава (Kanwaljeet Jawa), виконавчий та генеральний директор Daikin India, говорить, що вибір компанії Daikin в якості переможця узгоджується з програмою компанії Environmental Vision 2050, яка надає план для компанії на шляху до вуглецевої нейтральності до 2050 року.
Прототип Daikin було оцінено в плані інновацій технології, але він показує, що є питання, які необхідно вирішити, якщо прототип дійде до комерційної реалізації. Найбільша проблема в тому, що холодоагент R1234ze, як холодоагент низького тиску, потребує використання значно більшого за розмірами обладнання.
У 2019 році вісім фіналістів отримали по $200000 на розробку своїх прототипів. А зараз два переможці розділять між собою $1млн.
Конкурс Global Cooling Prize було запущено міжнародною коаліцією під керівництвом Департаменту науки и технології, уряду Індії, провідної дослідницької організації Інституту Рокі-Маунтін (RMI) та Mission Innovation, міжнародної програми 24 країн та ЄС зі стимулювання світових інновацій в галузі чистої енергії.