Нове дослідження міжнародної групи вчених попереджає про те, що зміна клімату посилює руйнування озонового шару над Арктикою.

Незважаючи на заборону озоноруйнівних газів, як от CFC та HCFC холодоагенти, та нещодавні повідомлення про зменшення озонової діри, нова доповідь показує, що зміна клімату призводить до ще більших втрат озону. Екстремально низькі температури взимку високо у атмосфері над Арктикою стають все більш частими та екстремальними через кліматичні моделі, пов’язані з глобальним потеплінням. Ці екстремально низькі температури викликають реакції з залишками озоноруйнівних хімічних речовин, що і призводить до ще більших втрат озону.

Нове дослідження Інституту полярних та морських досліджень імені Альфреда Вегенера та Фінського метеорологічного інституту було опубліковано у журналі Nature Communications.

Росс Салавіч (Ross Salawitch), професор кафедри наук про атмосферу та океани, кафедри хімії та біохімії та міждисциплінарного центру наукових досліджень Землі говорить: “Ми ведемо перегони повільного та стабільного зниження кількості CFC, яке потребує від 50 до 100 років до їх повного зникнення, зі зміною клімату, яка викликає швидке зниження екстремальних температур полярних циклонів. Все більш низькі температури створюють умови, які сприяють руйнуванню озонового шару під впливом CFC. Тому, навіть незважаючи на те, що обсяги цих речовин повільно скорочуються, руйнування озонового шару над Арктикою посилюється зі зміною клімату”.

Нові дані дослідження показують найнижчі температури циклонів на північному полюсі та найбільші зафіксовані у 2020 році втрати озону, які перевищують попередні зафіксовані у 2011 році показники.

За словами вчених хлор зазвичай є неактивним у циклонах північного полюсу, але хмари забезпечують відповідні умови, за яких хлор змінює форму та вступає в реакцію з бромом та сонячним світлом, руйнуючи озоновий шар.