Холодоагенти з низьким показником GWP (потенціал глобального потепління) дуже важливі для зниження негативного впливу систем охолодження та кондиціонування на клімат, але також не варто нехтувати питаннями підвищення ефективності системи або запобігання витокам.

Так говорить Джордан Сміт (Jordan Smith), виконавчий директор міжнародного форуму із сучасних кліматичних технологій GlobalFact, який підтримується рядом великих виробників холодоагентів.

“Без сумнівів GWP має значення, та галузь має підтримувати усі зусилля з розробки та тестування рішень з низьким GWP”, – каже пан Сміт. “Але GWP не єдина складова вуглецевого впливу, та, відверто кажучи, навіть не найважливіша. Операторам будівель варто сфокусуватись на покращенні ефективності систем, зокрема на скороченні кількості витоків”.

Він визнає, що для прийняття важливих рішень оператори спираються на мантру ”що нижчий GWP, то менші викиди”, а завантаженого оператора просто лякає детальний розбір роботи системи для покращення її ефективності.

“Пряма вказівка, наприклад, “знизити GWP”, простіша”, – каже пан Сміт. “А прості рішення привабливі, особливо коли вони працюють. Без сумнівів, перехід до холодоагентів з нижчим показником GWP може допомогти компаніям дотримуватись екологічних цілей. Але, що більш важливо, це не єдиний спосіб дотримуватись цих цілей.

“Насправді”, – стверджує він, – “це навіть не найкращий спосіб”.

Джордан Сміт вважає особливо важливими контроль витоків та пікову ефективність правильно встановлених та обслужених систем.

“GWP холодоагенту шкодить навколишньому середовищу лиш у тому випадку, коли є витік цього холодоагенту. Якщо витоку немає, GWP холодоагенту взагалі ніяк не впливає на навколишнє середовище. Більш важливим, незалежно від наявності витоків, є енергоспоживання. Для побутових систем витоки складають лише 3% від загального негативного впливу системи на навколишнє середовище. Непрямі викиди від енергоспоживання складають 97% та більше”.

Скорочення кількості витоків також тісно пов’язане з ефективністю системи. Система з витоками, в якій об’єм заправки неповний, працює менш ефективно.

“Система, що працює неефективно, споживає більше енергії, і це призводить до підвищення обсягів викидів у вуглецевому еквіваленті. Іншими словами, високоефективна система з мінімумом витоків набагато більше допомагає скоротити викиди, ніж просто перехід на холодоагент з низьким GWP”.

Неправильно встановлена ОВіК система втрачає до 40% розрахункової ефективності. “Негативний вплив такої системи на клімат вдвічі сильніший, ніж тої системи, 100% холодоагенту якої потрапило до атмосфери через витоки, незалежно від показника GWP холодоагенту”, – говорить пан Сміт.

“Зрештою обсяги витоків не зменшуються з часом якимось магічним чином”, – каже він. “Без належної уваги ситуація з витоками тільки погіршується. Негайне вирішення цієї проблеми дозволить скоротити прямі викиди та, що більш важливо, скоротити непрямі викиди через підвищення ефективності системи”.

https://www.coolingpost.com/features/system-efficiency-more-important-than-gwp/