ЯПОНІЯ: Дослідники з Токійського університету стверджують, що генерували електроенергію з прихованого тепла, досягнення, яке, як кажуть, розширює можливості термоелектричного перетворення та термоелементів.

За допомогою цієї технології приховане тепло, яке зараз витрачається, може використовуватися, щоб дозволити пристроям створювати власну енергію, одночасно охолоджуючись, зменшуючи залежність від інших джерел енергії.

Команда Токійського університету створила власний термоелемент, використовуючи гідрогель — насичений водою полімерний матеріал — під назвою PNIPAM, який вони модифікували сполукою під назвою віологен. Цей модифікований гідрогель містив термочутливий полімер, що означає, що полімер реагував на зміну температури, у цьому випадку був розчинним у прохолодній воді, але нерозчинним у гарячій воді. За допомогою цього термоелемента їм вдалося використати дуже невелику кількість прихованої теплової енергії, що утворюється в результаті фазового переходу — між розчинним і нерозчинним — для створення електрики.

«Вперше ми підтвердили, що приховане тепло має потенціал для використання для термоелектричного перетворення», — сказав професор Теппей Ямада з факультету хімії Вищої школи науки Токійського університету. «Ми вважаємо, що можемо використовувати різні види матеріалів для термоелементів. За допомогою цього методу, в принципі, можна отримувати електричну енергію навіть із найменшої різниці температур, що значно збільшує кількість ситуацій, у яких можна використовувати термоелектричне перетворення».

Продуктивність термоелемента оцінюється тим, скільки напруги може бути створено при невеликій різниці температур, що називається коефіцієнтом Зеєбека. Чим вищий коефіцієнт Зеєбека, тим більше електричної енергії можна отримати. Коефіцієнт Зеєбека для термоелементів, що використовують органічні сполуки, зазвичай становить менше 1 мкВ (одна мільйонна частина вольта) на одиницю температури Кельвіна, але в цьому тесті він перевищив 2 мкВ/К. «Це визначне досягнення», — сказав Ямада. «Хоча ми раніше створювали термоелементи, які виробляють 2 мкВ/K за допомогою зміни рН, це перший випадок, коли енергія фазового переходу використовувалася безпосередньо».

Дослідники сподіваються, що ця робота допоможе вдосконалити технологію охолодження, пристрої керування температурою та інші технології, такі як датчики температури. «Ми вже досягли того етапу, коли можемо розглядати практичне застосування термоелементів. Наприклад, ми очікуємо, що можна буде виробляти електроенергію, охолоджуючи серверну або двигун автомобіля», — сказав Ямада. «Справжньою проблемою зараз є те, що ця технологія недостатньо відома, тому нам потрібно, щоб промисловість, уряд і наукові кола співпрацювали, щоб досягти швидкого соціального впровадження».

https://www.coolingpost.com/world-news/researchers-use-latent-heat-to-generate-electricity/