В рамках проекту oPEN Thor Living Lab у м.Генк (Бельгія) будинки в одному з житлових районів стануть енергетично позитивними. “Наступні десятиріччя необхідна буде величезна хвиля реновацій, щоб зробити наші житла більш екологічно сталими. Внесок в такі проекти дозволяє нам закладати основу для вуглецево нейтрального суспільства ”, – говорить Лоран Ван Турно (Laurent Van Thournout), заступник генерального директора Центру розвитку регіону EMEA в компанії Daikin Europe.

Проект oPEN Thor було запущено 19 жовтня 2021 року під керівництвом EnergyVille, співпраці кількох бельгійських університетів, дослідницьких центрів та представників промисловості, таких як компанія Daikin. “Понад 30 будинків – деякі з них в оренді, деякі у приватній власності – будуть перероблені у так званий Енергетично позитивний район (PEN – Positive Energy Neighbourhood) – це означає, що там буде вироблятись більше енергії, ніж споживатись”, – пояснює Лоран Ван Турно.

Випробувальна ділянка включає в себе соціальне житло у районі Nieuw Texas та частково у прилеглій приміській зоні. Це один з трьох проектів Living Labs, які будуть реалізовані в рамках ініціативи oPEN Lab, яка спонсується за науково-дослідницькою програмою Horizon 2020 від ЄС. Окрім Генку подібні випробувальні ділянки створюються у м.Памплона (Іспанія) та м.Тарту (Естонія).

Повна трансформація житлового сектору є ключем до створення вуглецево нейтрального суспільства до 2050 року. “Згідно з оцінками, на будинки припадає понад третина всіх викидів CO2 у ЄС. Майже 200 млн. будівель вважається неефективними, більшість з яких побудована минулого століття. Багато з них все ще будуть використовуватись у 2050 році, тому не дивно, що ЄС просуває хвилю реновацій”, – говорить Лоран Ван Турно.

“Більшість технологій, необхідних для реалізації цієї трансформації, вже доступні та широко використовується при будівництві нових домівок”. “Але реновація все ще ставить перед будівельною галуззю багато складнощів. Старі будинки просто не передбачали використання таких технологій, та деякі моменти – як от погана термоізоляція – ускладнюють досягнення необхідної ефективності. Є також питання доступності. Капітальний ремонт будівлі зазвичай виходить за рамки фінансових можливостей його жителів”.

Для розробки рішень, що підходять для ринку інновацій, необхідно провести ще багато досліджень. “Такі пілотні проекти як oPEN Thor у м.Генк виступають майданчиком для дослідницьких інститутів та будівельної галузі, щоб вивчити нові концепції та оцінити їх рентабельність”, – говорить Лоран Ван Турно. Проект oPEN Lab об’єднує 33 партнерів з 7 країн, що представляють кожну з ланок ланцюга. Фокусується проект на енергозберігаючих заходах, місцевому виробництві відновлювальної енергії, рішеннях для накопичення енергії та керуванні попитом.

“Як можна накопичувати надлишкову енергію, що виробляється влітку, щоб використати її для опалення взимку? Встановлювати сонячні панелі та теплові насоси у кожний будинок чи виробляти відновлювальну енергію для всього району та потім розподіляти? Це лише деякі питання, на які ми сподіваємось отримати відповіді”, – говорить Лоран Ван Турно.

Компанія Daikin буде ділитись своїм досвідом по тепловим насосам в проекті oPEN Thor. “Теплові насоси розглядаються як одна з ключових технологій для декарбонізації процесу опалення. Компанія Daikin зробила значні інвестиції в дану технологію та представила на ринку широкий діапазон рішень. На сьогодні ми можемо задовільнити будь-який запит, від невеликих окремих блоків до комунальних систем опалення для цілих житлових районів. Звісно ми дуже пишаємось можливістю зробити свій внесок в цей проект, та ми з нетерпінням чекаємо початку спільних розробок нових рішень, які врешті зроблять реновацію більше легким та доступним для кожного процесом”.

 

https://www.daikin.eu/en_us/daikin-blog/daikin-joins-energyvilles-open-thor-project-in-genk-belgium.html