АВСТРАЛІЯ: У майбутньому криміналісти зможуть використовувати кондиціонери для доступу до важливих доказів ДНК під час розкриття злочинів.
Нове дослідження дослідників з Університету Фліндерса в Аделаїді вивчає нові методи потенційного збору та запису ключових доказів ДНК, отриманих за допомогою повітряної криміналістики з місць злочинів, очищених від відбитків пальців та інших слідів.
«Людську ДНК можна виявити в повітрі після того, як люди розмовляли чи дихали (через краплі слини), скидали клітини шкіри або були зміщені та розпорошені з поверхонь і зібрані для аналізу ДНК», — пояснила Емілі Біббо, докторант з Університету Фліндерса  научного інженерного коледжу.
«Ми можемо використовувати це як доказ, щоб довести, чи хтось був у кімнаті, навіть якщо вони були в рукавичках або витирали поверхні, щоб видалити докази».
Збір слідів ДНК із залученням лише кількох людських клітин зазвичай використовується в кримінальних розслідуваннях, але показники успіху в зборі такого типу доказів залишаються низькими, кажуть дослідники.
Однак нові технології відкривають нові можливості для збору доказів, у тому числі нової області ДНК навколишнього середовища (eDNA) з твердих поверхонь, ґрунту, води та повітря.
Пілотне дослідження, проведене у співпраці з міжнародними експертами, було зосереджено на додаткових можливостях збору ДНК шляхом вивчення кондиціонерів повітря, а також різних типів фільтрів за різні періоди часу для порівняння результатів.
Старший викладач кримінології Університету Фліндерс, доктор Марія Горай, каже, що біологічний матеріал регулярно збирають на місцях злочинів і на експонатах, і ці нові методи можуть допомогти ідентифікувати звичайних користувачів кімнати, а також відвідувачів.
«Дуже малоймовірно, що звичайний злочинець, навіть маючи знання про криміналістику, зможе повністю запобігти викиду своєї ДНК у навколишнє середовище», — сказав доктор Горей.
У рамках невеликого пілотного проекту порівнювалися результати проб, взятих із систем кондиціонування повітря в чотирьох офісах і чотирьох будинках у різний час після очищення. Інше дослідження вивчало доцільність збору ДНК людини з повітря в приміщенні, за наявності та без людей, протягом різних періодів часу та з використанням різних типів збиральних фільтрів.
Результати досліджень свідчать про те, що ДНК людини можна зібрати на поверхнях кондиціонерів і в повітрі, причому зразки повітря, ймовірно, відображають недавню професію, тоді як попередні мешканці кімнат частіше використовували кондиціонери.

https://www.coolingpost.com/features/could-air-conditioners-be-key-to-crime-solving/